Türk Akademisyenden Yüzde 100 Yerli Protez El

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Yalçın İşler, dünyada ABD ve İngiltere çıkışlı patentli protez el pazarına, yüzde yüz yerli protez el tasarımını sunmaya hazırlanıyor.

 İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Yalçın İşler, dünyada ABD ve İngiltere çıkışlı patentli protez el pazarına, ‘yüzde yüz yerli el protez’ tasarımını sunmaya hazırlanıyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğini alan protez el, dünyada bir ilke imza atarak İngiltere ve ABD firmalarının yer aldığı pazara bir Türk Firması olarak girmiş olacak.

cc1
“SENEDE 100 BİN PROTEZ EL İHTİYACI”

Türkiye’deki senelik protez el ihtiyacının yüz binlerin üzerinde olduğunu belirten Yard.Doç.Dr. İşler, dar gelirlilerin maddi imkansızlıklar yüzünden fonksiyonelliği yetersiz olan alt teknolojideki ürünleri kullanmak zorunda kaldığını söyledi. Yard.Doç.Dr. İşler, şöyle dedi:

“Sadece gazi vatandaşlarımızın ihtiyacının yüzde 100 oranda ödemesi yapılıyor. İş kazası veya hastalık sebebiyle elini kaybeden vatandaşlarımızın belli miktarda ödemesi yapılıyor. SGK’nın ödediği bir destek üst sınırı var. Bu hastalar, daha çok alt teknolojideki protez elleri alabiliyor. Bu ürünlerin piyasa fiyatı 150-160 bin TL’ye kadar çıkmakta. Dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşımız, 100 bin TL gibi ek bir ödemeyle üst teknoloji bir proteze sahip olabiliyor. Biz ürünümüzü SGK’nın ödeme limitlerinin altında kalacağı ama kaliteden ödün vermeden orta segmentte, üst kalitede bir ürün olarak tasarlıyoruz.”

cc
“PROTEZE ÖDENEN MİLYONLARCA DOLAR ÜLKEMİZDE KALACAK”

Yerli üretim sayesinde milyonlarca dolar ithalatın önüne geçileceğini de vurgulayan Yard.Doç.Dr. İşler, şöyle konuştu:

“Üretimin tamamı Türkiye’de yapılacak. Tabii bazı parçalarını yurt dışından temin edeceğiz. Tasarladığımız el işlevsellik anlamında üst segmentte yer alan bir ürün olacak. Parçaların arızası söz konusu olduğunda da bazı parçalar 3D teknolojisiyle evde basılabilir bir kolaylıkta olacak. Ülkemizde 3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla markette bile parçası çoğaltılabilecek. Bu da yurt dışına parça gönderilip bekleme aşamasını da engelleyecek. Öte yandan 10 yılda parça arızalarına ödenen para ürünün kendine ödenen miktar kadar olabilmektedir.”

“GÜNDELİK HAYATI KOLAYLAŞTIRAN BİR PROTEZ”

Ürünle ilgili üretim bandı kurulması halinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 5 milyon TL, KOSGEB’in de 800 bin TL’ye kadar hibe destekleri sağladığını ifade eden Yard.Doç.Dr. İşler, protez elin işlevselliği hakkında bilgi de verdi. Yabancı üretim protez bir elin, 90 kilogramlık ağırlığı kaldırabildiğini ancak, böyle üst teknolojiye çıkmanın kişi için bir fonksiyonelliğinin olmadığını kaydeden Yard.Doç.Dr. İşler, “10 kilogramlık bir ağırlığın kaldırılması bile gündelik hayatta kişinin hayatını kolaylaştırması için fazlasıyla yeterlidir. Bizim ürünümüzün bu işlevsellikte olacak” dedi.

“İSTİHDAMA DA KATKI”

Prototipin üretilmesinin hemen ardından oluşturulacak üretim bandı ile ilk etapta yıllık 1000 adet üretim kapasitesine ulaşma hedefinde olduklarını belirten Yard.Doç.Dr. İşler, “Bu rakam da üretim tesisinde onlarca kişinin istihdamı demek. Ulusal pazarda önemli oranda söz sahibi olan bir Türk firması da destek olacaklarını söyledi. Projeye özgü ekipmanlar ve proje çalışanlarının maaşları TÜBİTAK tarafından destekleniyor. Aslında bir bakıma mali riskin büyük kısmı TÜBİTAK tarafından üstlenilmiş oluyor. Hayallerimizde dünya pazarında söz sahibi olabileceğimiz satış rakamlarına ve pazar payına sahip olabilmek” iye konuştu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Yorumlar: Kapalı _ Kaynak: İnternet Haber, Dergi ve Gazeteler