iOS 9 ile Ne Değişecek?

iOS 7 ile yıllardır benimsediği tasarım anlayışından vazgeçerek düz bir tasarıma geçen Apple, iOS 8 ile bu politikasını sürdürmüştü. iOS 7 tasarımı üzerinde ufak çaplı değişiklikler yaparak ve

yeni özellikleri sisteme ekleyerek iOS 8 ile karşımıza çıkan Apple’ın, şimdi de WWDC 15 etkinliğinde iOS 9’u görücüye çıkarması bekleniyor. Herkesin merakla beklediği iOS 9 güncellemesinin stabilite ve performans üzerine olması bekliyordu. Ancak son gelen bilgiler iOS 9 ile sisteme yeni özellikler ekleneceği gibi bazı şeylerin de değişeceğini ortaya koyuyor.

Stabilite ve Performans

iOS 8’de nadir de olsa bazen takılmalar, hatalar ve uygulama çökmeleri yaşanabiliyor. Bu sorunların iOS 9 ile çözüleceği ve sistemin daha kararlı bir yapıda olacağı düşünülüyor.

Yazı Tipi Değişiyor

Sızıntılara göre iOS 9 ile mevcut sürümdeki Helvetica Neue yazı tipinden vazgeçilerek, Apple Watch’da kullanılan daha sade ve şık görünen San Francisco yazı tipi kullanılacak. Ayrıca “San Francisco” fontunun tüm Apple cihazlarına güncellemeler ile sunulacağı da belirtiliyor. 15-05/22/ios-9-font.jpg

Bölünmüş Ekran Özelliği Gelebilir

Android ekosisteminde bölünmüş ekran özelliği ile

kullanıcılar ekranı ortadan bölerek iki farklı işlemi aynı anda yapabiliyor. Apple’ın da bu konuda bir çalışması olduğu ve iOS 9 ile bölünmüş ekran desteğinin geleceği söyleniyor. Bölünmüş ekran desteğinin ilk olarak iPad Air 2’ye sunulacağı tahminler arasında bulunuyor. Çünkü mevcut iPhone ve iPad’lerde 1 GB RAM bulunuyor. iPad Air 2 ise 2 GB RAM’e sahip. Bölünmüş ekranın RAM tükettiği göz önünde bulundurulursa bu özellik sadece iPad Air 2’ye has olabilir. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için bu özelliğin sunulmaması büyük olay yaratır. Bu konuda Apple’ın gerekli optimizasyonu sağlayacağını ve yeni nesil cihazlarının hepsine bölünmüş ekran desteğini sunacağını düşünüyoruz.
(shiftdelete.net)
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin

Yorumlar: Kapalı _ Kaynak: İnternet Haber, Dergi ve Gazeteler